OpenMarket та Держгеокадастр презентували електронні аукціони  з продажу прав оренди державної землі на Blockchain - Фото

20 вересня у прес-центрі ІА «Інтерфакс» Державне підприємство «СЕТАМ» Міністерства юстиції України та Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру презентували пілотний проект впровадження електронних земельних торгів. 

Було продемонстровано систему OpenMarket за адресою land.setam.net.ua,в якій вже є перші лоти (права оренди на 10 ділянок загальною площею 210 гектарів).

Дизайн та система торгів приведена у відповідність до нормативної бази, що регулює обіг прав оренди на землю.

«Останнім часом оренда державних земель дорожчає. До 2013-го вона здавалася всього за 4% від оціночної вартості, минулого року ми досягли показника 14%, а цього – 18%», - сказав виконуючий обов’язки Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олександр Колотілін..

Сукупна вартість земельних ділянок, проданих на OpenMarket, вже досягла 348,5 млн гривень.

Торги з продажу оренди землі відбуваються виключно з використанням сучасної технології Blockchain, яка унеможливлює будь-які маніпуляції та корупційні ризики.

«Завдяки розширенню конкуренції та відкритості, ціни проданих на OpenMarket ділянок суттєво зростають. Так, сукупне подорожчання земельних лотів у нас становить 26,6%», – зазначив генеральний директор ДП «СЕТАМ» OpenMarket Віктор Вишньов.

Важливим етапом впровадження електронних земельних торгів стало доопрацювання Державного земельного кадастру та розробка окремого модулю аукціонів, що стало можливим за підтримки програми EGAP, яка виконується Фондом Східна Європа.

Земельні аукціони традиційного формату продовжують діяти до внесення змін до Земельного кодексу України.

Проект дозволить відпрацювати процедуру переведення в електронний формат та упередити можливі ризики цієї трансформації.

Влітку минулого року Кабмін ухвалив Постанову №688 від 21 червня 2017 року, реалізація якої сприяє викоріненню зловживань із землею на місцях та забезпечує прозорість і відкритість даної сфери.

Тоді Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, представляючи це рішення, зазначив, що суть запропонованих змін полягає у встановленні умов розпорядження землею в частині передачі її в оренду виключно через електронний аукціон.

За розрахунками Уряду, зростання надходжень до місцевих бюджетів від передачі державної землі в оренду вже за півтора роки перевищить 1 млрд гривень.

OpenMarket (ДП “СЕТАМ” Міністерства юстиції України)- це простий та ефективний засіб реалізації майна через мережу Інтернет. Система працює на всій території України з 2014 року.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр)– центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Територіальні органи Держгеокадастру в 2017 році на торгах реалізували 1837 прав оренди на земельні ділянки загальною площею 42,5 тис. гектарів. У результаті місцеві бюджети отримали 118,7 млн гривень. Середня орендна ставка, що формується на торгах, за останні 5 років збільшилася на понад 10 процентних пунктів та за підсумками 2017 року склала 14,73%.

За 9 місяців поточного року сума надходжень від земельних торгів до місцевих бюджетів уже перевищила результат за весь минулий рік та склала 129 млн грн. Середня орендна ставка за результатами аукціонів  зросла до 18,77% від НГО.

Веб-сайт OpenMarket: om.gov.ua

Сторінка OpenMarket у Facebook: https://www.facebook.com/setam.gov