Як подати заяву для отримання компенсації за зруйноване майно - Фото

 

Через війну Росії проти України сотні тисяч громадян залишилися без домівок у багатьох містах країни. З 30 березня 2022 року зібрану та зафіксовану інформацію щодо збитків можна подати у застосунку Дія.

Постановою Кабінету Міністрів України №380 від 26 березня 2022 року затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації

Подати заяву можуть українці, у яких було пошкоджено:

приватні будинки (садибні, дачні та садові);

квартири;

інші житлові приміщення (на які зареєстровано окреме право власності, а не в складі будинку).

З метою фіксації факту руйнування майна необхідно:

1. Зберігати документи про право власності на майно, технічний паспорт. Зробити з них копії.

2. За можливістю зробити витяг щодо перебування майна у власності з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

3. В разі пожежі, аварійного стану викликати працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій для усунення наслідків та складення відповідного акту, отримати його копію.

4. В разі функціонування місцевої адміністрації – звернутись з заявою щодо складення акту обстеження житла.

5. Та/або скласти акт руйнування самостійно з сусідами.

6. Зробити фото та відео фіксацію руйнувань.

7. Скласти письмові пояснення свідків обстрілу.

8. Зберегти статті, фото та відео ЗМІ щодо факту обстрілу (в разі наявності).

9. Зберегти квитанції на рухоме майно (техніку, речі та інше, що знаходилось в будинку), фото майна до та після руйнування.

10. Звернутись з заявою про злочин до правоохоронних органів із наданням доказів руйнування майна. Отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Для подальшого отримання компенсації за зруйноване майно, в першу чергу необхідно довести, що на момент оскаржуваних подій ви були власником певної нерухомості (квартири, будинку тощо).

Доказами є:

- угоди про купівлю-продаж нерухомості; свідоцтва про право власності на нерухомість;

- свідоцтво про право на спадщину;

- договір дарування;

- державний акт на земельну ділянку;

- витяги з реєстрів прав на нерухоме майно та технічний паспорт.

Необхідно довести факт пошкодження чи знищення вашої нерухомості та майна, що перебувало в ній, а також характер пошкодження чи знищення.

Доказами є:

- акти про пожежу, руйнування майна, складені органами Державної служби з надзвичайних ситуацій, органами місцевої влади;

- фотографії (відео) нерухомості до і після оскаржуваних подій;

- фотографії (відео) інтер’єру нерухомості (майна, що знаходилося в ній) до і після оскаржуваних подій;

- детальна фото- та/або відеофіксація окремих предметів інтер’єру чи того, що від них залишилось;

- інформація зі ЗМІ;

- детальні свідчення сусідів, родичів, друзів, де описати обставини пошкодження житла, характер пошкоджень, майно, яке знаходилось в нерухомості.

Також необхідно зібрати за наявності будь-які чеки (квитанції, фактури) на пошкоджене чи знищене майно, яке знаходилося в нерухомості, зробити з них копії.

Як подати заявку на компенсацію зруйнованого житла через «ДІЮ»

1. У застосунку «Дія» у меню Послуги оберіть пункт Пошкоджене майно.

2. Заповніть форму. Для цього знадобиться така інформація:

- дані щодо пошкодженого об'єкта;

- фото та опис пошкоджень;

- контактні дані.

Якщо інформація про об'єкт зберігається в Державному реєстрі речових прав (ДРРП), вона підтягнеться автоматично.

У разі відсутності інформації про об'єкт в ДРРП ви матимете змогу внести інформацію в ручному режимі. Після заповнення форми та її реєстрації ви зможете завантажити заяву у форматі PDF або отримати її на електронну пошту. Заяву також можна буде подати на порталі Дія за тією ж схемою та фізично в ЦНАП із середини квітня. Для останнього вам знадобиться лише паспорт та РНОКПП.

Після реєстрації повідомлення очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації, що будуть визначені урядом найближчим часом.

Як подати заявку на компенсацію зруйнованого житла через органи місцевого самоврядування

Ідентифікатор послуги — 01746.

Строк — до 30 днів.

Вартість — безкоштовно.

Повна назва: прийняття рішення про надання грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації.

Інформація про послугу: постраждалі, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, мають право на отримання грошової компенсації після проведення обстеження житла.

Для того, щоб отримати компенсацію потрібно звернутись до органу місцевого самоврядування/військово-цивільної адміністрації за місцем розташування зруйнованого житла.

Послугу можна отримати у:

- Донецькій обласній військово-цивільній адміністрації;

- Луганській обласній військово-цивільній адміністрації;

- виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Як замовити послугу

Подати заяву на отримання послуги заявник (фізична особа) може особисто або через законного представника, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом).

Документи, що необхідно надати для отримання послуги:

- заява про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації;

- копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;

- копія одного з передбачених Податковим кодексом України документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім випадків, коли постраждалим є іноземець, особа без громадянства або особа, яка через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку в паспорті громадянина України) (крім іноземців та осіб без громадянства);

- нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність права власності у постраждалого на житло на момент подання заяви про проведення обстеження житла.

Щоб отримати грошову компенсацію необхідно подати до органів місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності — відповідних військово-цивільних адміністрацій населених пунктів за місцем розташування житла перший пакет документів, визначений у переліку, на кожен окремий об'єкт житла.

Протягом 5 календарних днів з моменту надходження заяви заявник отримує повідомлення про рішення та дату проведення обстеження житла (яке здійснюється у строк не більше 30 календарних днів з моменту прийняття такого рішення).

Протягом 3 робочих днів з моменту проведення обстеження безоплатно заявник отримує від органу місцевого самоврядування/військово-цивільної адміністрації:

- акт обстеження житла;

- довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Наступним кроком необхідно зареєструвати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення права власності на зруйноване житло.

Для цього слід звернутися до державного реєстратора та подати:

- акт обстеження житла;

- документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна.

Після отримання довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації постраждалі, їх законні представники або представники, які діють на підставі нотаріально посвідченої довіреності, додатково подають другий пакет документів органам місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - військово-цивільним адміністраціям населених пунктів:

1. Заяву у довільній формі про виплату грошової компенсації. У заяві зазначаються реквізити банківської картки (карткового рахунка у банку), на яку (який) перераховується компенсація, та зазначається, що заявник не звертався за виплатою до інших органів місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - військово-цивільних адміністрацій населених пунктів.

2. Копію довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

3. Копію акта обстеження житла.

4. Інформаційну довідку (витяг) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням, яка видається в установленому порядку на підставі акта обстеження житла.

Протягом 3 робочих днів з дати прийняття постраждалому надсилається рішення щодо надання (із зазначенням розміру) або відмови в наданні грошової компенсації.